Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie..

Reportaż o projekt GeNN już jutro w TVP1

W najbliższy piątek o 15.20 w TVP1 przedstawiamy historię trzech rodzin, których bliscy zaginęli ponad 15 lat temu. Wszystkie te rodziny łączy jedno – nadzieja, że w końcu po tylu latach dowiedzą się prawdy o swoich bliskich. Tę dostarczyć może projekt GeNN!

Andrzej Jarosz z Katowic nie wrócił do domu od 30 czerwca 1994 r., Anna Szewczyk z Gliwic zaginęła 23 września 2001 roku, jej mama nie ustaje w poszukiwaniach, Robert Słowik z Wołomina wracał 12 kwietnia 2000 r. od swoich rodziców do żony, niestety nie dotarł. Te i wiele innych rodzin, które od kilkunastu lat poszukują swoich bliskich mogą wziąć udział w projekcie GeNN, który pomoże rozwikłać sprawy osób pochowanych jako NN i długotrwale zaginionych.

W ubiegłym roku z inicjatywy Fundacji ITAKA, przy udziale Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji w Warszawie i wsparciu środków z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju przystąpiono do realizacji "Projektu GeNN - przywracamy tożsamość”.

Jest to próba rozwiązania nierozwiązanego od wielu lat problemu pomiędzy pochowanymi osobami NN a długotrwale zaginionymi. Można przypuszczać, że aż 80% osób długotrwale zaginionych zostało pochowanych jako NN. Projekt zakłada przebadanie kilkuset materiałów biologicznych od rodzin osób zaginionych przed 2004 r. i tych pochowanych jako NN.

Cmentarze komunalne skrywają tajemnicę pochowanych jako NN (fot. TVP)

Cmentarze komunalne skrywają tajemnicę pochowanych jako NN (fot. TVP)

Zakład Biologii CLKP w trakcie badań nad próbkami DNA (fot. TVP)

Zakład Biologii CLKP w trakcie badań nad próbkami DNA (fot. TVP)

Tysiące rodzin,  jak Państwo Słowikowie, czekają na wyjaśnienie zaginięcia (fot. TVP)

Tysiące rodzin, jak Państwo Słowikowie, czekają na wyjaśnienie zaginięcia (fot. TVP)W programie towarzyszymy rodzinie zaginionej osoby w trakcie oddawania próbki DNA w jednostce policji w Katowicach. Przyglądamy się pracy specjalistów w laboratorium w Warszawie, którzy przygotowują do badań materiały biologiczne, dostarczone z akt policyjnych archiwów. Rodziny z całej Polski mogą zgłaszać się do uczestnictwa w projekcie GeNN do pomysłodawcy tej idei – Fundacji Itaka. Więcej na stronie projektu www.projektgenn.pl

W studiu programu także rodzina Zbigniewa Łusiaka, z Osady Leśnej (dolnośląskie), który zaginął 2 lata temu. Tego dnia wyszedł do sklepu w Dziadowym Moście, miejscowości oddalonej o 2 km od domu, widziany był w sklepie, do domu jednak już nie dotarł...