Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie..

O programie

Program „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie...” po raz pierwszy pojawił się w Telewizji Polskiej w 1996 roku. We wrześniu 2016 roku wrócił na antenę ogólnopolską (TVP1). Od marca 2018 roku oglądać go można we wszystkich regionach (TVP3) w każdą sobotę o 17:00. Powtórki w środę o 20:00 także za granicą (TVP Polonia)

Naszą misją jest pomoc osobom zaginionym i ich rodzinom. W ramach programu nie tylko nagłaśniamy sprawy zaginięć. Nasi dziennikarze współpracują z policją i służbami poszukiwawczymi, uczestniczą w poszukiwaniach, prowadząc własne dziennikarskie śledztwa. Dzięki ich zaangażowaniu powstają reportaże, które uzupełniają dane sprawy o nowe fakty. Materiały te spotykają się z szerokim zainteresowaniem i odzewem widzów, dzięki czemu spora część historii zyskuje szczęśliwy finał...

Interweniujemy w sprawach najnowszych, ale podejmujemy też tematy zaginięć sprzed lat. Sprawdzamy, czy dzięki obecnym technologiom na sprawę można rzucić nowe światło. Zajmujemy się także zaginięciami poza krajem. Współpraca z dziennikarzami z zagranicy zwiększa skuteczność tych poszukiwań.

Staramy się poruszać aktualne problemy społeczne, ukazywać ich przyczyny oraz podpowiadać, jak ich unikać. Zajmowaliśmy się m.in. zaginięciami osób chorych na Alzheimera, cierpiących na depresję, zaginięciami dzieci, osób bezdomnych, ucieczkami nastolatków.

Do studia zapraszamy gości. Są to zarówno osoby, poszukujące swoich bliskich jak i specjaliści z jednostek poszukiwawczych, z dziedzin medycyny czy prawa. Zaglądamy także za kulisy poszukiwań. Przyglądamy się pracy służb specjalnych: płetwonurków, strażaków, przewodników psów tropiących, policyjnych psychologów.

Od września 2016 r. znany od ponad 20 lat program zyskał nową formułę. Jego prowadzącą jest obecnie Alicja Popiel. Choć skład redakcji zmieniał się przez lata, niezmiennie przewodzi jej pomysłodawca i obecnie współautor program – Andrzej Minko. Siedziba redakcji programu nie bez przyczyny mieści się w Katowicach. To na Śląsku dochodzi dziś do największej ilości zaginięć w całej Polsce.

Pomoc w ramach programu, zarówno publikowanie komunikatów ze zdjęciem jak i realizacja materiałów na temat zaginionych odbywa się dla rodzin bezpłatnie!.

Emisje programu:

Premiera: TVP3 (we wszystkich regionach) sob. godz. 17:00
Powtórki: środa godz. 20:00

Co drugą sprawę w programie udaje się rozwiązać...

Co drugą sprawę w programie udaje się rozwiązać...

Od 2002 roku program prowadził Grzegorz Miśtal (fot. TVP)

Od 2002 roku program prowadził Grzegorz Miśtal (fot. TVP)

Dawne studio programu (fot. TVP)

Dawne studio programu (fot. TVP)

Historia programu

Program „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie...” nadawany jest w Telewizji Polskiej od 1996 roku. Zaistniał za sprawą dwóch osób: Andrzeja Minko oraz Wojciecha Tochmana, pochłoniętych tematyką osób zaginionych.

W maju 1996 roku spotkałem się po raz pierwszy z Wojciechem Tochmanem. Po rozmowie wiedzieliśmy, że sprawami zaginionych będziemy się zajmowali przez kilka następnych lat – wspomina Andrzej Minko – Zadawałem sobie pytanie: Co się stanie, jeśli nie uda się odnaleźć żadnej z poszukiwanych osób? Bałem się, że pozostaną rozbudzone nadzieje i żal, a może nawet pretensje rodzin, że nic z tego nie wyszło.

Przez ponad 20 lat wyemitowano przeszło 430 odcinków programu. Omówiono w nich blisko 2530 przypadków zaginięć. Program przyciągał przed telewizory nawet 3,5 milionową widownię. Przy obecnej porze emisji w TVP1 ogląda go średnio 600 tys. osób. Dzięki pomocy, widzów wyjaśniono lub odnaleziono prawie 40% osób z przedstawionych spraw, w tym ponad 50 przypadków osób o nieustalonej tożsamości. W wielu przypadkach zdołano rozwiązać sprawy niewyjaśnione od ponad 50 lat. Do 2001 roku program ukazywał się raz w miesiącu, później do 2012 - dwa razy. Przyjmował wtedy formułę programu na żywo. Od września 2016 roku wrócił na ekrany TVP1 z emisją cotygodniową.

Od 1996 r. do 2001 r. program prowadził Wojciech Tochman, potem przez rok Anna Pawłowska, następnie od września 2002 roku przez dekadę funkcję tę przejął Grzegorz Miśtal. Od września 2016 roku program prowadzi Alicja Popiel.

Twórcy i współpracownicy “Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie…” mogą poszczycić się wieloma sukcesami. Z ich inicjatywy utworzono Fundację ITAKA. Dzięki programowi zmienił się stosunek Policji do spraw zaginionych osób, ich rodzin i najbliższych.