Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie..

Łukasz Kowalski
współautor programu

Z programem „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie…” współpracuje od 2014 roku, a od 2016 kieruje pracami Redakcji oraz realizuje reportaże.

Dziennikarz, autor i wydawca programów telewizyjnych. Urodzony w Krakowie, mieszka i pracuje w Katowicach. Ukończył Filologię Polską na Uniwersytecie Śląskim -specjalizacja komunikacja społeczna. Jest też absolwentem Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy -Program Dokumentalny DOK PRO. Od 2007 roku związany zawodowo z Telewizją Polską. Autor ponad 170 krótkich form dokumentalnych, reportaży interwencyjnych i śledczych, emitowanych na antenach TVP1 („Celownik”, „Polska Non Stop”), TVP2 („Magazyn Ekspresu Reporterów”, „Kontakt”, „Reporter Polski”), TVP Info („Telekurier”). W przedstawianych historiach porusza tematy trudne i kontrowersyjne, ale na pierwszym planie zawsze jest człowiek. Za swoją pracę wielokrotnie nagradzany w najbardziej prestiżowych ogólnopolskich konkursach dziennikarskich, takich jak: Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, czy Nagroda „Watergate”, przyznawana przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Reżyser polsko-niemieckiego cyklu programów pt. „Co słychać sąsiedzie?” – projekt realizowany przez Mitteldeutscher Rundfunk (MDR1) i Telewizje Polską (TVP2) we współpracy z redakcją Deutsche Welle, za który otrzymał nominację do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego. Od 2014 roku współpracuje z programem „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie…”, a od 2016 r. jako współautor i wydawca programu kieruje pracami redakcji.

Nagrody i wyróżnienia:

2017 – Nagroda w konkursie STOWARZYSZENIA DZIENNIKARZY POLSKICH, za publikacje o tematyce społecznej - Honorowe wyróżnienie Nagrody WATERGATE, za reportaż pt. „Co się stało z Marcinem Ciakiem?”.

2017 – Przegląd i Konkurs Dziennikarski Oddziałów Terenowych Telewizji Polskiej: II Nagroda w kategorii najlepszy program o tematyce regionalnej za program "Weekend z Potuchą".

2016 – Nominowany do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego, za program „Co słychać sąsiedzie?”. Nagroda przyznawana za najlepsze prace, które otwarcie i rzetelnie informują o kraju sąsiada.

2016 – Nagroda w konkursie STOWARZYSZENIA DZIENNIKARZY POLSKICH, za publikacje o problemach ochrony środowiska - Honorowe wyróżnienie Nagrody im. prof. Stefana Myczkowskiego, Klubu Publicystów Ochrony Środowiska „Ekos”, za reportaż pt. „Pył nas zabija”.

2015 – 22 PRZEGLĄD I KONKURS DZIENNIKARSKI ODDZIAŁÓW TERENOWYCH TELEWIZJI POLSKIEJ. I Nagroda im. Brygidy Frosztęgi-Kmiecik, w kategorii autor najlepszego reportażu, za materiał pt. „Pył nas zabija”. Nagroda przyznana za reporterską ciekawość i dociekliwość, rzetelność w relacjonowaniu głośnej, szokującej historii i pomoc ludziom.

2015 – Nagroda w konkursie STOWARZYSZENIA DZIENNIKARZY POLSKICH, za publikacje o tematyce społecznej - Honorowe wyróżnienie Nagrody im. Stefana Żeromskiego, za reportaż pt. „Egzamin z człowieczeństwa”.

2014 – Nagroda POLSKIEJ AGENCJI PRASOWEJ im. Ryszarda Kapuścińskiego, za reportaż „Egzamin z człowieczeństwa”. Nagroda przyznawana autorom najbardziej rzetelnych, obiektywnych i poprawnych warsztatowo tekstów, audycji, materiałów wideo oraz fotografii.

2014 – Nagroda Rady Programowej Oddziału TVP Katowice za reportaż pt. „Egzamin z człowieczeństwa”. Nagroda przyznawana młodym dziennikarzom za najlepsze programy wyemitowane na antenie zgodnie z misją TVP.

2014 – FESTIWAL SZTUKI FAKTU, III miejsce w kategorii reportaż za materiał pt. „Egzamin z człowieczeństwa”. Nagroda za reportaż stający w obronie skrzywdzonego bohatera.

2013 – FESTIWAL SZTUKI FAKTU, wyróżnienie w kategorii reportaż za materiał pt. „Uwięzieni”.

2012 – Nominowany do nagrody POLSKIEJ AGENCJI PRASOWEJ im. Ryszarda Kapuścińskiego, za reportaż pt. „Testament”. Nagroda przyznawana autorom najbardziej rzetelnych, obiektywnych i poprawnych warsztatowo tekstów, audycji, materiałów wideo oraz fotografii.

2012 – Konkurs Dziennikarski SILESIA PRESS. III nagroda za reportaż pt. „Testament”. Nagroda przyznana za autorski, świetnie udokumentowany temat i jego profesjonalną, dziennikarską realizację.

2011 – Nagroda „WATERGATE” za dziennikarstwo śledcze, przyznana przez Zarząd Główny STOWARZYSZENIA DZIENNIKARZY POLSKICH, za reportaż „Testament”. Nagroda przyznana za wytrwałość w poszukiwaniu prawdy i profesjonalizm w jej pokazywaniu.

2011 – II nagroda na Polonijnym Festiwalu Multimedialnym w Częstochowie „POLSKIE OJCZYZNY 2011”, w kategorii program telewizyjny, za reportaż „Testament”.

2008 – Przegląd i Konkurs Dziennikarski Oddziałów Terenowych TVP, Wyróżnienie Specjalne za reportaż pt. „Na legalu”.