Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie..

Aleksandra Rek
reporterka

W programie odpowiada za realizację reportaży.

Reżyser i autor scenariuszy do filmów dokumentalnych i reportaży, realizowanych dla Telewizji Polskiej. Pochodzi z Łodzi. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi na kierunku Dziennikarstwo Telewizyjne. Ukończyła też Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej im. Andrzeja Wajdy w Warszawie oraz Kulturoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim.

Od 13 lat nieprzerwanie związana z TVP S.A. Autorka 6 filmów dokumentalnych i kilkudziesięciu reportaży, emitowanych na antenach ogólnopolskich (TVP2, TVP Info, TVP HISTORIA, TVP3). Pracowała też przy cyklu dokumentalnym „Moje 600 gramów szczęścia” dla TVP2 w reżyserii nominowanej do Oscara Anety Kopacz. Laureatka wielu nagród na konkursach i festiwalach. Dwa razy (rok 2015 i 2013) otrzymała tytuł DZIENNIKARZA ROKU, przyznawany przez łódzkie Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. W swoich filmach i reportażach kamerę kieruje na ludzi zwykłych, którzy są jednak „zwykli” tylko z pozoru. Stara się filmować tak, „żeby nie bolało”, czyli parafrazując słowa Marcela Łozińskiego – tak, by nie wyrządzić nikomu krzywdy. Od 2016 roku związana z TVP3 Katowice z programem "Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie..." Od października 2017 roku jest także wydawcą programu "Kopalnia reportaży" w TVP3 Katowice.

Jej hobby to gotowanie i podróże. Interesuje się również zwierzętami.

Nagrody i wyróżnienia:

2017 - Wyróżnienie honorowe za film dokumentalny „Zdzinku, kim ty chcesz w życiu zostać?” podczas V Festiwalu Sztuki Faktu w Toruniu.

2017 - Wyróżnienie jury za film dokumentalny „Zdzinku, kim ty chcesz w życiu zostać?” podczas Festiwalu Mediów "Człowiek w zagrożeniu" w Łodzi.

2017 - Jej film „Wariacja na wiolonczelę solo” prod. Wajda Studio znalazł się na liście wyselekcjonowanych filmów podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmu Dokumentalnego - IDFA w Amsterdamie.

2016 - Grand Prix, nagroda dla najlepszego filmu studenckiego dla filmu „Wariacja na wiolonczelę solo” prod. Wajda Studio na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych o Prawach Człowieka organizowanym w Budapeszcie.

2016 - Dyplom Honorowy za "oryginalny i wysublimowany wizualnie portret artysty, który pokonując chorobę nie rezygnuje z uprawiania sztuki” dla filmu „Wariacja na wiolonczelę solo” prod. Wajda Studio podczas Festiwalu Mediów "Człowiek w zagrożeniu" w Łodzi.

2016 - Srebrne Grono w Konkursie Filmów Dokumentalnych za "wysoką kulturę filmowego obrazu w dokumencie ukazującym, że miłość do muzyki pomaga wygrać trudną walkę o życie" dla filmu „Wariacja na wiolonczelę solo” prod. Wajda Studio;(Lubuskie Lato Filmowe) Łagów.

2015 – I miejsce i tytuł DZIENNIKARZA ROKU za reportaż „Dziewczyny do bicia” podczas Konkursu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oddziału łódzkiego.

2015 – Wyróżnienie honorowe w ogólnopolskim konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za reportaż pt. „Mój scenariusz…”. Wyróżnienie im. J. Kurtyki jury przyznało w kategorii historycznej.

2015 – I miejsce w konkursie „EKSO - bohater z pasją”. Nagrodę jury przekazało Danielowi Szulcowi, bohaterowi reportażu „Jeszcze mam coś do zrobienia”.

2013 – Wyróżnienie honorowe za film dokumentalny „Pogonka”, podczas 23. Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu”.

2013 – I miejsce za film dokumentalny „Pogonka” podczas XX Przeglądu i Konkursu Dziennikarskiego Oddziałów Terenowych TVP S.A. 2013 r.

2013 – I miejsce za film dokumentalny „Pogonka” w Ogólnopolskim Konkursie „TAK! Pomagam”. Konkurs pod patronatem Centrum Wolontariatu i miesięcznika „Press”.

2013 – I miejsce i tytuł DZIENNIKARZA ROKU za film dokumentalny „Pogonka” podczas Konkursu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oddziału łódzkiego.

2012 – I nagroda za film pt. „xRonix”, w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny, podczas 16. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ZOOM ZBLIŻENIA w Jeleniej Górze.

2012 – Wyróżnienie honorowe za reportaż „Ołówek w ręku Boga”, podczas Festiwalu Sztuki Faktu w Toruniu.

2011 – Wyróżnienie honorowe za reportaż „Tajemnica kamienicy” w Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oddziału łódzkiego.

2011 – III miejsce za reportaż „Tajemnica kamienicy”, w kategorii najlepszy reportaż, podczas XVII Przeglądu i Konkursu Dziennikarskiego Oddziałów Terenowych TVP S.A.